23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Isproducent bryder 100-årig familietradition og henter direktør udefra

Annonce

Efter næsten et århundrede med familieledelse skifter Hansens Is nu kurs på direktionsgangen.

For første gang i virksomhedens historie skal det ikke være en del af Hansen-familien, der er direktør.

Den nye administrerende direktør bliver Annemette V. Thomsen, der tiltræder 1. juni efter en karriere med internationalt salg hos Toms. Hun er i øjeblikket bestyrelsesleder i virksomheden.

Annonce

Det skriver den økologiske isproducent i en pressemeddelelse.

Skiftet markerer et brud med traditionen, hvor topposten siden 1929 har været besat af medlemmer af Hansen-familien.

- Vi svinger utrolig godt med Annemette, som på alle måder er et helt perfekt match. Udover at kende forretningen og strategien indgående, er hun måske en af de dygtigste og mest erfarne indenfor fødevarer, konfekture og ikke mindst internationalt salg. Hun forstår vores DNA og vores kerneværdier, men har også de kommercielle superkræfter, som vi har behov for, hvis vi skal nå vores mål, udtaler Anders Eibye Hansen, medejer og kommunikationsdirektør i Hansens.

Annonce

Den hidtidige direktør, Rasmus Eibye, fortsætter som udviklingsdirektør, mens Anders Eibye Hansen bliver i sin nuværende rolle. 

Annemette V. Thomsen har mange års erfaring med eksportmarkeder fra sin tid som Vice President for International Sales i Toms. Erfaringer, der nu skal komme Hansens til gode, hvor isproducenten flere gange har understreget, at en ekspansion til nye markeder er en integreret del af den nye strategi.

Annonce

- Der skal naturligvis analyseres og planlægges grundigt, men vi vil også gerne i gang med at gøre os nogle konkrete erfaringer på de markeder, hvor der er stor efterspørgsel efter premium, økologiske is med en fantastisk historie bag, udtaler Annemette V. Thomsen.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|